Toprak Ana'ya Coşkulu Şükran

image1

Zengin sofra iştah açtı

  

Ocaklar Beldesi Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği'nin organizasyonunda, Slow Food - Yavaş Gıda Hareketinin etkinliklerine paralel olarak her yıl 10 Aralık gününde düzenlenen Toprak Ana Şöleni, öncekilere göre daha katılımlı ve coşkulu geçti. 

image2

Sofrayı birlikte kurmak, birlikte kaldırmak

  

Yerel gıdalarla beslenmenin, yerli tohumların, geleneksel lezzetlerin, sofra kültürünün önemine dikkat çekilen etkinlikte, yaklaşık 150 katılımcının beraberinde getirdikleri mezeler, tatlılar, börekler, salatalar, meyveler, peynirler, çerezler ile zengin bir sofra kurulurken, 2017 hasatından elde edilen taze ev yapımı Adakarası şarabı da sunuldu.

image3

Topran Ana Şöleninin Anlamı

 Dernek Başkan Yardımcısı Dr. Kadir Dadan'ın günün anlamına ilişkin açış konuşmasının ardından, açık büfe olarak getirilen yiyecekler paylaşıldı. Dadan konuşmasında Yavaş Gıda hareketinin Fast Food beslenme alışkanlığına karşı ortaya çıkan küresel bir organizasyon olduğunun altını çizerken, iklim değişikliği gibi insanlığın geleceğini tehdit eden devasa sorunlarının kökeninde de, hızlı yaşamı göklere çıkaran sanayi toplumu olma anlayışının yattığını vurguladı. Kendi değerlerimize sahip çıkmadan, yiyeceklerimizi kendimiz üretmeden, soframızı kendimiz belirlemeden, yaşamdan tat alınamayacağını ifade eden Dadan, hepimizin ortak amacının mutlu, huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmek olduğuna dikkat çekti. 

Dernek ve Platformdan Onur Anısı

image4

Gülsüm ve Enis Kortan'a Onur Anısı

  

Toprak Ana Şöleni sırasında dernek onursal üyelerine de eşleriyle birlikte Ocaklar yaşamına katkıları dolayısıyla onur anısı olarak plaket takdim edildi. Ocaklar'da yapılan ilk otelin projesini çizen ve öğrencileri ile birlikte inşasına destek veren ODTÜ Mimarlık Fakültesinden Prof. Dr. Enis Kortan ve eşi Gülsüm Kortan'a plaketlerini dernek başkanı Tahsin Tank sundu. Tank, bugün Ocaklar'da yaşayan insanların gelirlerinin büyük bölümünün turizmden elde edildiğinin altını çizerek, bu sürecin temelinin bu otelle birlikte atıldığını ifade ederken, Kortan ve eşine Ocaklar yaşamına katkıları için teşekkür etti. Kortan, kısa konuşmasında yaşamı boyunca birçok ödül ve plaket aldığını, ancak en anlamlısının bu olduğunu, Ocaklar'da yaşamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ve sağlığını da Ocaklar'a borçlu olduğunu ifade etti.  

image5

Şükran Sabuncu ve Ahmet Mekin'e Onur Anısı

  

Diğer onursal üye olarak Ahmet Mekin ve eşi Şükran Sabuncu'ya plaketini ise Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı sundu. Sarı, Türk Sinemasının güçlü karakter oyuncusu Mekin'in Erdek ve Ocaklar'ın tanıtımına her zaman büyük destek verdiğini, toplumsal duyarlı konularında daima yanlarında olduğunu, gerek Kortan gerekse Mekin'in yaşam yeri tercihlerinden bir Erdekli olarak gurur duyduklarını ifade etti. Sarı, Erdek Belediyesince başlatılan 50001 kampanyası hakkında da, bu değerli kişiler gibi tüm Erdek sevdalılarının Aralık ayı itibariyle birinci adreslerini Erdek yapmalarının, hizmet yükünü karşılayabilmek için belediyeye olanak yaratacağını vurguladı. Ahmet Mekin de, bu güzel coğrafyada sağlık ve huzur bulduğunu, onun korunması için de her zaman elinden gelen desteği esirgemeyeceğini vurguladı.

image6

Nakiye Kandemir Altıparmak'a Onur Anısı

 Şölen sırasında Erdek Körfezi Dayanışma Platformu adına da Nakiye Kandemir Altıparmak'a onur anısı plaketi verildi. Platform sözcüsü Dr. Kadir Dadan, Güney Marmara coğrafyasının yaşamını tehdit eden büyük sanayileşme taleplerine karşı yürüttükleri mücadelede, kızı ile birlikte tüm etkinliklere katılan ve çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek arzusunu her fırsatta dile getiren Altıparmak'ın örnek bir insan ve örnek bir anne olduğunu ifade etti. Sanayileşmenin sonuçlarının sanayiden yana olanlarla doğadan yana olanları ayırmadığını vurgulayan Dadan, Bandırma'da yaşayan bir çok insan gibi Altıparmak'ın da sanayi kökenli bir kansere yakalandığını ve tedavisinin sürdüğünü, platform olarak bu zor süreçte her zaman yanında olacaklarını söyledi. Plaketini Ahmet Mekin'in elinden alan Altıparmak ise, platform çalışmalarına katılımı nedeniyle Bandırmalıların kendisine "sen de mi Erdekli oldun?" diye konuştuklarını ifade ederken, mücadeleye Erdekliler için değil kendisi ve çocuklarının geleceği için katıldığını vurguladı. Altıparmak, Bandırmalıların halen yaşadıklarının ve gelecekte kendilerini neyin beklediğinin bir an önce farkına varması gerektiğini ifade ederken, son derece duygulandığını ve bu onur anısını ömrü boyunca unutmayacağını dile getirdi.  

Ocaklar Kumsalı Durum Raporu

image7

24 Temmuz 2017'de bir dilekçe eşliğinde Erdek Kaymakamlığına sunulmuştur.

Mülkiyeti Mal Müdürlüğünde bulunan Ocaklar Mahallesi köy içi mevkiindeki 50,680,58 m2 büyüklüğündeki kumsal alanın kullanımı, 2017 yılı itibariyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devredilmiş olup, üzerindeki 1750 m2 lik şezlong-şemsiye yeri, 7 adet büfe ve 7 adet WC-duşun işletme devri 25 Nisan 2017 tarih ve 504 nolu karar ile Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda AŞ’ye devredilmiştir. 

İlgili kurum yönetim kurulu 16 Mayıs 2015 tarih ve 35 nolu karar ile(Ek-2) alanın nasıl kullanılacağını belirlemiştir.    Bu kararla, şezlong bedeli(1 şemsiye ve şezlong için 4 m2 alan) günlük 2,5 TL, sezon tarih aralığı 10 Haziran 2017 – 17 Eylül 2017 arasında 100 gün olarak belirlenmiş, kiracılardan peşin ödeme istenmiş,  7 büfe ve 7 Wc-duş aylık işgaliye bedelinin belirlenmesi ise idareye bırakılmıştır. Bu kararla kumsala konulabilecek şemsiye miktarı, en fazla(hiç büfe ve wc-duş konmasa dahi) 437 olmaktadır.    

Ocaklar Derneği olarak, Turizm sezonu öncesinde yaşanan sorunlara ilişkin, mahallemizdeki işletmelerle, 10 Mayıs 2017 tarihinde Turizm Meclisi toplantısı gerçekleştirilmiş ve bu toplantıda ele alınan konular ve talepler, Haziran ayının ilk haftasında Büyükşehir Belediye Başkanı ile yapılan görüşmede kendisine ve ilgili belediye çalışanlarına iletilmiştir.    

Bu konular ve talepler;  

1- Geçtiğimiz yıllardaki deneyimler ve Ramazan ayının Haziran ayına denk gelmesi nedeniyle Ocaklar’da sezonun 25 Haziran 2017 – 03 Eylül 2017 arasında 70 gün olarak hesaplanması,  

2- Geçtiğimiz yıl mal müdürlüğüne yapılan ödemeler göz önüne alındığında şemsiye günlük bedelinin 2 TL olması,  

3- Sözleşmelerin sezon öncesi yapılması ve ödemelerin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Ağustos ayında yapılmasıdır.    

Haziran ayından itibaren Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda AŞ görevlileri tarafından mahallemizdeki işletmeler gezilerek bilgilendirme yapılmış ve talepler toplanmıştır.    

Derneğimiz ile işbirliği içerisinde hareket eden işletmeler, işgaliye hesaplamalarının metrekare başına günlük olarak yapılması ve ilgili yönetim kurulu kararında işgaliye ücretinin günlük olarak belirtilmesi nedeniyle, talep tarihlerini 25 Haziran – 3 Eylül arasında 70 gün olarak belirlemiştir. İlgili şirket bu taleplere, sezonluk hesaplamalar üzerinden 100 günlük ücret talep etmiş, işgal alanını krokilerle işletmelere bildirmiştir(Ek 3).     

Sezonun başlamasıyla, işletmeler ilgili şirketin krokilerde belirttiği alanlara şemsiyeleri yerleştirmiş ve misafirlere hizmet vermeye başlamıştır. Keza Balıkesir Büyükşehir Belediyesince tahsis edilen iki büfe kumsala yerleştirilmiş ve bu büfelere ait şemsiyeler de kumsala yerleştirilmiştir.    

Dernek yönetim kurulumuzca, Ramazan bayramının başlangıcından itibaren bugüne kadar birkaç kez kumsal gezilmiş ve geçtiğimiz yıllara göre çok fazla sayıda şemsiyenin kumsala yerleştirildiği ve kumsalın neredeyse yarısının işgal edildiği gözlemlenmiştir.    

Daha sonra şemsiyelerin kim tarafından yerleştirildiği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine her hangi bir ödeme yapıp yapmadığı sorgulanmış ve Ek 4’deki tablo ortaya çıkmıştır.    

Tablodan anlaşılacağı üzere, ilgili şirketin yönetim kurul kararı ile kumsala konulabilecek şemsiye adedi en fazla 437 olabilecekken, fiiliyatta 1086 şemsiye kumsala yerleştirilmiştir.    

Bu şemsiyelerin bir kısmının ilgili şirketin bilgisi ve onayı haricinde kumsala yerleştirildiği açıktır. Keza misafirlerimizin, bu izinsiz ve denetimsiz şemsiye yerleştirmelerinin neden olduğu birçok tatsız tartışmaya muhatap olduklarını da gözlemlemekteyiz.    

Yine tablodan anlaşılacağı üzere, hali hazırda Ocaklar’daki işletmelerce yapılan ödeme tutarı 93925 TL olup bu hafta içinde ödeyeceklerle toplam 110000 TL’yi geçmektedir. Balıkesir Büyükşehir tarafından yerleştirilen büfelerce kullanılan şemsiyelerin ücretleriyle birlikte başta öngörülenden daha fazla bir gelir Büyükşehir Belediyesince elde edilecek görünmektedir.   

Sonuç olarak;    

1- Ocaklar kumsalında ilgili kurumların temsilcileri tarafından durum tespitinin yapılmasını,   

2- İlgili şirketle bağlantısız olarak kumsala yerleştirilen şemsiyelerin kaldırılmasını,    

3- Kumsalın yasalar çerçevesinde adaletli kullanımı için düzenleme yapılmasını,   

4- İlgili kararlar çerçevesinde işletmelerde bu yıl oluşan mali yükün ortaya konabilmesi için geçmiş yıllarda Ocaklar kumsalında Mal Müdürlüğünüzce takibi yapılan şemsiye işgal sayı ve maliyetlerinin tarafımıza ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bildirilmesini talep etmekteyiz.   

 

 

 

 

 

HABERLER

Ocaklar Farklılığını Hissettirecektir

image9

Ocaklar Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Kadir Dadan, dernek çalışmaları ve 10 Mayıs 2017 Çarşamba akşamı Ocaklar Keyif Aile Çay Bahçesinde yapılacak Ocaklar Turizm Meclisi hakkında bilgi verdi.    Dadan, 2010 yılında kurulan ve Tahsin Tank başkanlığında çalışmalarını  sürdüren Ocaklar Derneğinin toplam 69 üyesinin bulunduğunu ifade etti.    Geçen yıl ilki yapılan ve bir dizi şeklinde gerçekleştirilen  toplantılarla, Ocaklar Belediyesinin kaldırılması sonucu halkımız  tarafından kabul edilemez bir sorun haline gelen plajın temizliği  konusunda elbirliği ile mücadele edilmesi kararının alındığını ve  başarıyla uygulandığını vurguladı. Bu yıl kumsalın Balıkesir Büyükşehir  Belediyesine devrolunması sonucu, artık bu sorunun yaşanmayacağını  umduklarını belirten Dadan, yeni kurulması düşünülen büfe, duş,  tuvaletler ile kumsaldaki şezlong ve şemsiyelerin nasıl  işletileceklerine ilişkin herhangi bir düzenlemenin henüz açıklanmamış  olmasını ise kaygı verici bulduklarını söyledi.   Dernek olarak bu  yıl turizm ile ilgili olarak Ocaklar Minibüs Garajı ve İskele Meydanında  olmak üzere iki noktada danışma birimleri kurmayı düşündüklerini ifade  eden Dadan, ayrıca Ocaklar’daki işletmelerin ortaklaşa yer alacağı bir  internet portalının kurulması için dernek yönetim kurulu üyesi Mehmet  Tepşik’in eşgüdümünde çaba sarf ettiklerini, bu konuda her türlü öneri  ve katkıya açık olduklarını dile getirdi.   Geçen yıl bağışlarla  birlikte 29345 TL gelir elde ettiklerini, 28971 TL harcama yaptıklarını  ifade eden Dadan, temel çalışma olarak kumsaldan sezon boyunca toplam  307 römork yosun ve çöp toplatıldığını vurguladı. Dadan, bu çalışmalarda  özverili çabalar gösteren Necati Yavaş, Ali Ordukaya ve Şenol  Yanardağ’ı da bir teşekkür belgesi ile onurlandıklarını da ekledi.    Dernek üyesi İsmail Ağaoğlu’nun kendisi tarafından kullanılmayan ancak  çalışır haldeki bir ses sistemini derneğe bağışlandığını ve ilk kez bu  meclis toplantısında kullanılacağını ifade eden Dadan, bu tür ayni  yardımların artmasını dilediklerini ifade etti.   2017 yılında “40  yıllık Ocaklarlılar” başlığı ile dışarıdan gelmiş ve Ocaklar’a katkı  yapmış kişilere ilişkin bir onur gecesi yapmayı düşündüklerini ifade  eden Dadan, bu konuda da her türlü öneri ve katkıya açık olduklarını  dile getirdi.   Geçtiğimiz yıl, kurumsal kimlik anlamında işbirliği  yapılan işletmelere dernek afişlerinin asıldığını, tuvalet ve lavabolara  su tasarrufunu özendirici çıkartmaların yapıştırıldığını belirten  Dadan, temiz, güvenli, eğlenceli ve hesaplı turizm anlayışının  yerleşmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Ocaklar’ın  farklılıkları olan bir yerleşim olduğunu belirten Dadan, Ocaklar halkı  kadar yazlıkçı ve misafirleri de sürece katmaya çalışacaklarını, Ocaklar  sevdalısı herkesi Turizm Meclisi toplantısında görmek istediklerini  söyledi.  

Turizm Olmazsa, Ocaklar Olmaz

image10

 Ocaklar Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği sezon öncesinde, Ocaklar turizm meclisini toplayarak mevcut sorunları ve çözüm önerilerini tartıştı.
 

Çoğu turizm işletmecisi olan Yaklaşık 60 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı da hazır bulundu. Dernek yönetim kurulu üyeleri Dr.Kadir Dadan ve Bülent Ürgün 'ün  tespitlerinden yola çıkarak yürütülen tartışmada, Ocaklardaki Kanalizasyon çalışmalarının neden olduğu tahribatın giderilmesi için yürütülen çalışmaların sıkı takip edilmesi, denizdeki yosunlaşmanın giderilmesi ve kıyı temizliğinin sağlanması için derneğin aktif olarak çalışması kararlaştırıldı.Toplantıda Turizmin Ocaklar ekonomisindeki tartışılmaz ağırlığının gereği olarak, tüm belde halkının, dernek çalışmalarına katılımını sağlamak için daha yoğun çaba sarf edilmesi ve turizm işletmecileriyle derneğin ortak çalışmalar yürütmesi de kararlaştırıldı. Diğer taraftan toplantıda öne çıkan başlıklar şunlar oldu; Geçtiğimiz yaz sezonunda sıkıntılara neden olan Vidanjörlerin boşaltım yerlerinin Ocaklar dışına alınması, Koyun temizlenmesini sağlayan deniz akıntılarını engelleyen mendirekte menfez açılması, Denizdeki yosun temizliği için araç temin edilmesi, sahile vuran yosunların temizliği için ekip oluşturulması, kumsal temizliği için araç temin edilmesi ve kumsalın kullanımı için milli emlak şefliği ile görüşme yapılması, başta turizm tesisleri olma üzere Ocaklardaki tüm işletmelerin çöp ve çevre kirliliği konusunda ortak hareket etmesinin sağlanması talepleri gündeme getirildi.  

OCAKLAR SİZLERİ DE KUCAKLAR

image11

Dağ ve Deniz, Yeşil ve Mavi

image12

Gümüş Vadiden, Pirseka'ya doğru

Çay Bahçelerimiz

image13